Dolce & Gabbana 0DG 6206 25256G 54

Dolce & Gabbana 0DG 6206 25256G 54
Kategorier: Sol, Solglasögon
Brand: Dolce & Gabbana
1549 SEK
Till butiken (annonslänk)

Solglasögon från ikoniska Dolce & Gabbana är en kombination av tidlös elegans och modern design. D&G-initialerna har blivit en universell symbol som representerar en livsstil och sätter trender. Dolce & Gabbanas solglasögonkollektion är charmig, mångfärgad, sofistikerad och lyxig, inspirerad av Sicilien och dess kultur. Glasögonkollektionen från Dolce & Gabbana är charmig, färgrik, sofistikerad och lyxig, inspirerad från Sicilien och dess kultur. Dolce & Gabbana 0DG 6206 25256G 54 är solglasögon för män. Solglasögonram Den svarta färgen på ramen passar perfekt till en kall hudton och ljusblont, ljusbrunt eller svart hår. Fyrkantiga solglasögonramar är ett perfekt val för dem med en rund, oval eller triangulär ansiktsform. Solglasögonens ram är tillverkad av högkvalitativ plast som ger hög hållbarhet och bekväm komfort. Solglasögon lins De grå linserna minskar ljusets intensitet utan att påverka kontrasten eller förvränga färgerna. Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständig­heten. Spegling av linser kännetecknas av en mycket reflekterande yta på linsen. Den minskar mängden ljus som kommer in i ögat. Denna förmåga gör speglade solglasögon ytterst lämpliga i mycket ljusa eller bländande miljöer - till exempel under soliga dagar eller vid skidåkning. Speglingen ger stor visuell komfort men kan förvränga färguppfattnin­gen något. Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 3 (ljusgenomsläpplig­het 8-18 %). De är lämpliga för intensiv solexponering på stranden eller i staden. Tillbehör Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera. Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk. Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.

I korthet

  • Butik: Lentiamo
  • Märke: Dolce & Gabbana
  • Pris: 1 549 kr
  • Jämförpris: 61,33 kr/kg
  • Leveranstid: 4 dagar

Priset hämtas från butiken och kan ha ändrats. Kontrollera pris och leverans hos butiken innan du köper.

Bra att veta

  • Polariserade glas tar bort reflexer från vatten och våt väg, men kan göra bilens display och mobilskärmen svårlästa i vissa vinklar.
  • Stora eller svepande bågar släpper in mindre ljus från sidan, vilket märks på sjön och i snö.
  • Lämna inte solglasögonen på instrumentbrädan i solen. Värmen kan skada glasens ytbehandlingar och få plastbågar att slå sig.

Vanliga frågor

Får man köra bil med solglasögon i kategori 4?

Nej. Glas i kategori 4 släpper bara igenom 3 till 8 procent av ljuset och är enligt standarden inte lämpliga för bilkörning. De är ofta märkta med en överkryssad bil på skalmen eller etiketten.

Skyddar polariserade solglasögon bättre mot UV?

Nej, polarisering minskar reflexer och bländning men har inget med UV-skyddet att göra. Ett polariserat glas kan ha bra eller dåligt UV-filter, precis som ett vanligt tonat glas. Kontrollera alltid att det står UV400 eller 100 procent UV-skydd.

Läs vår guide: Solglasögon