Hugo solglasögon representerar kombinationen av originalitet, unik design och omsorg om detaljer. Den sofistikerade lyxkollektionen av glasögon har främst utformats för en ung generation. Raffinerat arbete, hög kvalitet och nya stilar är det som ger Hugo sin världsberömda status. Hugo Boss HUGO HG 1348/S J5G IR 57 är unisex-solglasögon. Kolla hur du ser ut i dessa solglasögon med Lentiamos virtuella provningsfunktion. Solglasögonram Ramens guldfärg passar perfekt till en varm hudton och mörkbrunt hår. Fyrkantiga solglasögonramar är ett perfekt val för dem med en rund, oval eller triangulär ansiktsform. Solglasögonens ram är tillverkad av metall, som håller sin form bra och ger hög stabilitet. Justerbara näskuddar gör det möjligt att försiktigt ändra solglasögonens position och passform. Justeringen av de bör alltid göras av en erfaren optiker för att undvika skador eller brott. Solglasögon lins De grå linserna minskar ljusets intensitet utan att påverka kontrasten eller förvränga färgerna. Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständigheten. Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 3 (ljusgenomsläpplighet 8-18 %). De är lämpliga för intensiv solexponering på stranden eller i staden. Tillbehör Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera. Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk. Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
I korthet
- Butik: Lentiamo
- Märke: HUGO
- Pris: 1 359 kr
- Leveranstid: 4 dagar
Priset hämtas från butiken och kan ha ändrats. Kontrollera pris och leverans hos butiken innan du köper.
Bra att veta
- Barn behöver samma UV-skydd som vuxna. För de minsta sitter en modell med band bättre än en vanlig båge.
- Kontrollera att solglasögonen är CE-märkta och har UV400 eller 100 procent UV-skydd. Hur mörkt glaset är säger inget om UV-skyddet.
- Kategori 3 passar de flesta soliga dagar. Välj kategori 2 om du främst ska köra bil eller rör dig mycket mellan sol och skugga.
Vanliga frågor
Får man köra bil med solglasögon i kategori 4?
Nej. Glas i kategori 4 släpper bara igenom 3 till 8 procent av ljuset och är enligt standarden inte lämpliga för bilkörning. De är ofta märkta med en överkryssad bil på skalmen eller etiketten.
Skyddar polariserade solglasögon bättre mot UV?
Nej, polarisering minskar reflexer och bländning men har inget med UV-skyddet att göra. Ett polariserat glas kan ha bra eller dåligt UV-filter, precis som ett vanligt tonat glas. Kontrollera alltid att det står UV400 eller 100 procent UV-skydd.











