Lentiamo Petra Transparent

Lentiamo Petra Transparent
Kategorier: Sol, Solglasögon
Brand: Petra
249 SEK
Till butiken (annonslänk)

I hjärtat av Prag skapar Lentiamos designers och optiker solglasögon utifrån kundernas behov och önskemål. För att uppnå våra egna höga krav på kvalitet och design till ett överkomligt pris genomför våra optiker omfattande tester av bågarna. Vi använder ultralätta material som gör att glasögonen sitter bekvämt på ansiktet. För den perfekta stilen har våra designers tagit fram en noggrant utvald men mångsidig kollektion av bågformer som passar alla ansiktstyper. När det gäller glasögonglas använder vi den senaste tekniken för att skydda dina ögon mot bländning och skadliga UV-strålar. Resultatet är en unik kollektion av solglasögon, framtagna med både kärlek och expertis - för maximal komfort, enastående stil och lång hållbarhet. Lentiamo Petra Transparent är solglasögon för kvinnor. Kolla hur du ser ut i dessa solglasögon med Lentiamos virtuella provningsfunktion. Solglasögonram Den transparenta ramen passar perfekt till både kalla och varma hudtoner och alla hårfärger. Fyrkantiga solglasögonramar är ett perfekt val för dem med en rund, oval eller triangulär ansiktsform. Solglasögonens båge är tillverkad av acetat, som är allergivänligt, hållbart och bekvämt. Solglasögon lins De grå linserna minskar ljusets intensitet utan att påverka kontrasten eller förvränga färgerna. Glasögonglasen är tillverkade av hållbar CR-39-plast, som är lätt och ger utmärkt optisk klarhet. Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 3 (ljusgenomsläpplig­het 8-18 %). De är lämpliga för intensiv solexponering på stranden eller i staden. Tillbehör Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera. Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk. Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.

I korthet

  • Butik: Lentiamo
  • Märke: Petra
  • Pris: 249 kr
  • Leveranstid: 4 dagar

Priset hämtas från butiken och kan ha ändrats. Kontrollera pris och leverans hos butiken innan du köper.

Bra att veta

  • Kategori 4 får inte användas vid bilkörning. Ha ett par i kategori 2 eller 3 i bilen.
  • Ta av solglasögonen när du kör i skymning, mörker eller genom längre tunnlar.
  • Polariserade glas tar bort reflexer från vatten och våt väg, men kan göra bilens display och mobilskärmen svårlästa i vissa vinklar.

Vanliga frågor

Skyddar polariserade solglasögon bättre mot UV?

Nej, polarisering minskar reflexer och bländning men har inget med UV-skyddet att göra. Ett polariserat glas kan ha bra eller dåligt UV-filter, precis som ett vanligt tonat glas. Kontrollera alltid att det står UV400 eller 100 procent UV-skydd.

Är billiga solglasögon sämre för ögonen?

Inte nödvändigtvis. UV-skyddet hänger inte på priset, och ett billigt par med CE-märkning och UV400 skyddar mot UV. Skillnaden ligger oftare i glasets optiska kvalitet, hur tåligt det är mot repor och hur länge bågen håller.

Läs vår guide: Solglasögon