Meller Kena Tigris Yellow

Meller Kena Tigris Yellow
Kategorier: Sol, Solglasögon
Brand: Kena
459 SEK
Till butiken (annonslänk)

Solglasögon från Meller kombinerar modern design med exotiska utseende. Inspi­rationen till varumärket och logotypen är den största kameleonen i Afrika - Meller. Färgerna på Meller solglasögon är avsedda att påminna bäraren om den vackra färgningen av kameleoner och de vackraste platserna på den afrikanska kontinenten. Kreativitet och originalitet är drivkraften för detta Barcelona-baserade modemärke. Meller Kena Tigris Yellow är unisex-solglasögon. Solglasögonram Den bruna färgen på ramen passar perfekt till en varm hudton och ljusbrunt, svart eller mörkblont hår. Pilot solglasögonramar är ett idealiskt val för dem med en fyrkantig, oval eller triangulär ansiktsform. Solglasögonens båge är tillverkad av hållbart propionat, som är lätt, allergivänligt och bekvämt. Solglasögon lins De bruna linserna blockerar blått ljus något, filtrerar reflexer och ger en klarare syn. De är mångsidiga och rekommenderas för personer med närsynthet. De moderna, polariserade glasen med TAC-teknologi (Tri Acetate Cellulose) ger ett utmärkt visuellt synfält och är mycket tåliga gentemot repor. Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 1 (ljusgenomsläpplig­het 43-80 %). De är mycket svagt tonade och lämpar sig därför för svagare solljus eller som vind- och dammskydd. Tillbehör Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera. Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk. Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.

I korthet

  • Butik: Lentiamo
  • Märke: Kena
  • Pris: 459 kr
  • Leveranstid: 4 dagar

Priset hämtas från butiken och kan ha ändrats. Kontrollera pris och leverans hos butiken innan du köper.

Bra att veta

  • Polariserade glas tar bort reflexer från vatten och våt väg, men kan göra bilens display och mobilskärmen svårlästa i vissa vinklar.
  • Stora eller svepande bågar släpper in mindre ljus från sidan, vilket märks på sjön och i snö.
  • Lämna inte solglasögonen på instrumentbrädan i solen. Värmen kan skada glasens ytbehandlingar och få plastbågar att slå sig.

Vanliga frågor

Skyddar polariserade solglasögon bättre mot UV?

Nej, polarisering minskar reflexer och bländning men har inget med UV-skyddet att göra. Ett polariserat glas kan ha bra eller dåligt UV-filter, precis som ett vanligt tonat glas. Kontrollera alltid att det står UV400 eller 100 procent UV-skydd.

Är billiga solglasögon sämre för ögonen?

Inte nödvändigtvis. UV-skyddet hänger inte på priset, och ett billigt par med CE-märkning och UV400 skyddar mot UV. Skillnaden ligger oftare i glasets optiska kvalitet, hur tåligt det är mot repor och hur länge bågen håller.

Läs vår guide: Solglasögon