Prada 0PR A16S 16K731 52

Prada 0PR A16S 16K731 52
Kategorier: Sol, Solglasögon
Brand: Prada
3699 SEK
Till butiken (annonslänk)

Solglasögon från Prada är eleganta och tidlösa. Det världsberömda varumärket är lyxbilden, känd för sin betoning på kvalitet och oändliga innovationer som också respekterar varumärkets tradition. Du kan välja en elegant version av solglasögon eller mer sport model från Linea Rossa kollektionen som har en distinkt röd rand. Oavsett vilken stil du väljer, med Prada solglasögon kommer du alltid att vara unik och exceptionell. Prada 0PR A16S 16K731 52 är solglasögon för män. Kolla hur du ser ut i dessa solglasögon med Lentiamos virtuella provningsfunktion. Solglasögonram Den svarta färgen på ramen passar perfekt till en kall hudton och ljusblont, ljusbrunt eller svart hår. Fyrkantiga solglasögonramar är ett perfekt val för dem med en rund, oval eller triangulär ansiktsform. Solglasögonens båge är tillverkad av acetat, som är allergivänligt, hållbart och bekvämt. De ursprungliga glasen kan bytas ut mot anpassade glas, i olika varianter, med eller utan styrka Solglasögon lins De grå linserna minskar ljusets intensitet utan att påverka kontrasten eller förvränga färgerna. Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständig­heten. Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 3 (ljusgenomsläpplig­het 8-18 %). De är lämpliga för intensiv solexponering på stranden eller i staden. Tillbehör Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera. Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk. Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.

I korthet

  • Butik: Lentiamo
  • Märke: Prada
  • Pris: 3 699 kr
  • Leveranstid: 4 dagar

Priset hämtas från butiken och kan ha ändrats. Kontrollera pris och leverans hos butiken innan du köper.

Bra att veta

  • Stora eller svepande bågar släpper in mindre ljus från sidan, vilket märks på sjön och i snö.
  • Lämna inte solglasögonen på instrumentbrädan i solen. Värmen kan skada glasens ytbehandlingar och få plastbågar att slå sig.
  • Barn behöver samma UV-skydd som vuxna. För de minsta sitter en modell med band bättre än en vanlig båge.

Vanliga frågor

Vilken filterkategori ska jag välja på solglasögon?

Kategori 3 är det vanligaste valet och passar stark sol, stranden och sjön. Kategori 2 fungerar bättre i svenskt växlande väder och för bilkörning. Kategori 4 är till för glaciär och högfjäll och får inte användas när du kör bil.

Får man köra bil med solglasögon i kategori 4?

Nej. Glas i kategori 4 släpper bara igenom 3 till 8 procent av ljuset och är enligt standarden inte lämpliga för bilkörning. De är ofta märkta med en överkryssad bil på skalmen eller etiketten.

Läs vår guide: Solglasögon