Polaroid PLD 6232/S 2M4 Z7 55

Polaroid PLD 6232/S 2M4 Z7 55
Kategorier: Sol, Solglasögon
Brand: Polaroid
699 SEK
Till butiken (annonslänk)

Polaroid solglasögon är en unik kombination av funktionalitet och modestil. Polaroid Eyewear är en pionjär och expert inom tekniken för tillverkning av polariserade linser och är ett av de mest sålda solglasögonmärkena. Polaroid PLD 6232/S 2M4 Z7 55 är unisex-solglasögon. Kolla hur du ser ut i dessa solglasögon med Lentiamos virtuella provningsfunktion. Solglasögonram Ramens grå färg passar perfekt till en kall hudton och rött, grått, vitt eller mörkblont hår. Rektangulära solglasögonramar är ett idealiskt val för dem med en oval eller rund ansiktsform. Solglasögonens båge är tillverkad av polykarbonat, som är hållbart, flexibelt och bekvämt. Solglasögon lins De blå linserna förstärker kontrasten och minimerar ljusreflexer. För tennisspelare hjälper linserna till att framhäva bollens färgkontrast mot olika bakgrunder. Solglasögonen har gradientlinser som är tonade uppifrån och ner där linsens nedersta del är ljusast. Den mörkaste färgen upptill gör det möjligt att filtrera direkt solljus och den ljusare färgen nedtill ger tillräcklig synlighet. Denna linsbehandling ger bättre orientering i rummet och är idealisk för till exempel bilförare, eftersom den ger tydligare syn i den nedre delen av linsen samtidigt som den minskar bländning uppifrån. Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständig­heten. Tack vare den unika tekniken med polariserade linser ger solglasögonen perfekt syn, eliminerar oönskade reflektioner och skyddar ögonen från ultraviolett strålning. De förbättrar upplösningen, skärpedjupet och fokuseringen. Polariserande solglasögon filtrerar bort farliga reflektioner och reflekterat vitt ljus. Detta gör dem särskilt lämpliga för förare, cyklister, skidåkare och sportfiskare. Men de passar lika bra som modeaccessoar för vardagsbruk. Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 2 (ljusgenomsläpplig­het 18-43 %). De är något ljusare tonade än vanligt och lämpar sig för medelhög solstrålning och för fritidskläder. Tillbehör Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera. Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk. Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.

I korthet

  • Butik: Lentiamo
  • Märke: Polaroid
  • Pris: 699 kr
  • Leveranstid: 4 dagar

Priset hämtas från butiken och kan ha ändrats. Kontrollera pris och leverans hos butiken innan du köper.

Bra att veta

  • Barn behöver samma UV-skydd som vuxna. För de minsta sitter en modell med band bättre än en vanlig båge.
  • Kontrollera att solglasögonen är CE-märkta och har UV400 eller 100 procent UV-skydd. Hur mörkt glaset är säger inget om UV-skyddet.
  • Kategori 3 passar de flesta soliga dagar. Välj kategori 2 om du främst ska köra bil eller rör dig mycket mellan sol och skugga.

Vanliga frågor

Vilken filterkategori ska jag välja på solglasögon?

Kategori 3 är det vanligaste valet och passar stark sol, stranden och sjön. Kategori 2 fungerar bättre i svenskt växlande väder och för bilkörning. Kategori 4 är till för glaciär och högfjäll och får inte användas när du kör bil.

Får man köra bil med solglasögon i kategori 4?

Nej. Glas i kategori 4 släpper bara igenom 3 till 8 procent av ljuset och är enligt standarden inte lämpliga för bilkörning. De är ofta märkta med en överkryssad bil på skalmen eller etiketten.

Läs vår guide: Solglasögon